Zmagasz się z małym zaangażowaniem pracowników? Pracownicy częściej niż zwykle chorują, rotują, są zdemotywowani, nie dzielą się z swoimi spostrzeżeniami? Na spotkaniach są bierni, milczą i kiwają jedynie głowami. Swoją opinię wyrażają jedynie w kuluarach lub pod pseudonimem na zewnętrznych serwisach.
Brzmi znajomo, prawda?
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, najczęściej jednak połączone są z obowiązującą kulturą organizacyjną oraz ograniczoną możliwością otwartego dialogu. Stąd pracownicy w obawie przed reperkusjami skrywają swoje emocje i intencje, szukając tym samym innej możliwości wypowiedzenia się.
Jak zatem budować skuteczny system sugestii pracowniczej?
Warto pamiętać, że “Kultura zjada strategię na śniadanie”- P. Drucker. Stąd proponujemy rozpocząć budowę sytemu sugestii pracowniczej od zbadania kultury organizacyjnej. A dokonanie od określenia stopnia zaangażowania i satysfakcji pracowników. Określenia mocnych stron przedsiębiorstwa. Następnie wypracowania bądź wypromowania wspólnych wartości i celi przedsiębiorstwa, które są podstawą budowania więzi, relacji i zaufania, od którego w głównej mierze zależy sukces przedsięwzięcia.
Następnym krokiem jest zaprojektowanie procesu (przepływu informacji) oraz przypisania odpowiedzialności. Warto w tym kroku zastanowić się nad połączeniem procesu sugestii pracowniczych z programem motywacyjnym oraz otwartego forum dyskusyjnego. Gdzie pracownicy swobodnie mogliby komunikować się pomiędzy sobą w organizacji.
ℹ️ Programy Motywacyjne mają zarówno swoich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. Stąd sugerujemy dokładnie przeanalizować zarówno wielkość jak i dojrzałości przedsiębiorstwa oraz potencjalnego wpływu na kondycje finansową przedsiębiorstwa.
Mając w ręku zaprojektowany proces, łatwiej jest nam podjąć decyzję w jaki sposób schlelibyśmy zarządzać procesem sugestii pracowników. Na rynku dostępnych jest szereg programów przy pomocy których z powodzeniem możemy zarządzać procesem. Dlatego niezależnie czy zdecydujesz się na program z półki, będziesz zarządzać wersja papierowa, czy też stworzysz własne oprogramowanie, ważne aby promować rozwiązania i pomysły pracowników, budując przy tym relacje, satysfakcje oraz zaufanie.
Bazując na naszym doświadczeniu (zarówno w tworzeniu nowych procesów, doskonaleniu obecnych) zapewniamy, że jedynie dokładna analiza, przygotowanie oraz zrozumienie obowiązującej kultury organizacyjnej oraz otwartość na informację zwrotną stanowią fundament do wdrożenia skutecznego systemu sugestii pracowników.
Jeśli masz pytania, wątpliwości, chcesz wdrożyć System Sugestii Pracowników w swojej Organizacji – zapraszamy do kontaktu.